Anne & Çocuk

RSV virüsünde bebekler ve yaşlılara dikkat! ‘Süper grip’ tehlikesinin belirtileri

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, okul çağındaki çocuklarda giderek yayılan RSV virüsünün ciddi belirtilerinden bahsederek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kişiden kişiye veyahut eşyaya temas aracılığıyla kreşlerde sıklıkla yayılan hastalık olarak bilinen RSV virüsü; burun akıntısı, ateşlenme ve soğuk algınlığı gibi bulgularla küçük çocuklarda solunum yollarını ve akciğerleri olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

BEBEKLER VE YAŞLILAR BÜYÜK RİSK DURUMUNDA!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Her yaştan kişiyi enfekte edebilse de özellikle, erken doğan bebeklerde (prematüre), emzirme dönemindeki bebeklerde ve küçük çocuklarda enfeksiyona yol açar. Yetişkinlerde ise hafif soğuk algınlığı semptomları oluştursa da önemli bir sağlık sorununa neden olmaz.

Tüm yaş gruplarında özellikle bebekler ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs, son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çekiyor. Çocukların tümü 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile hastalanmakta ve hayat boyu bu enfeksiyonun tekrarı sık olarak görülmektedir.

RSV, hava yoluyla veya öksürük sonucu havada asılı kalan virüs içerikli damlacıklar yoluyla bulaşır. Damlacıkların ortamdaki eşyalara bulaşması sonucu, temas yoluyla damlacıkların ağza veya buruna götürülmesi de diğer bir bulaşma yoludur. Altı aydan küçük bebeklerde alt solunum yolu (bronşit ve zatürre) enfeksiyonlarının % 35- 50’si RSV virüsüne bağlı olarak gelişir.

RSV virüsü genellikle kış ve erken ilkbahar aylarında yıllık salgınlar şeklinde görülmektedir. Hastalık genellikle Kasım- Aralık aylarında başlamakta, Ocak ve Şubat ayında zirveye ulaşmakta, Nisan ayı sonunda da sona ermektedir.” diye belirtti.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Belirtilerin hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Vefik Arıca, “RSV enfeksiyonu ilk başlarda soğuk algınlığı belirtileri ile karşımıza çıkar. Bunlar; hafif ateş, burun akıntısı, öksürük benzeri soğuk algınlığı belirtileridir. Hastalığın şiddetlenmesi ve karakteristiğinin değişmesiyle birlikte şikayetler şiddetlenir. Virüs, özellikle prematüre bebeklerde 3-4 gün içerisinde akciğer dokusuna yayılarak küçük hava yollarına (bronşiyollere) ulaşır. Bu, çok ciddi bir durumdur ve her an solunum yetmezliğine sebep olabileceğinden acil müdahale gerektirir.” dedi.

 Arıca, RSV virüsü işaretlerini şu şekilde sıraladı:

İLK BELİRTİLER: Ateş, Burun akıntısı, Soğuk algınlığı benzeri bulgular

DURUMUN AĞIRLAŞTIĞINI ELE VEREN BELİRTİLER: Nefes almada güçlük, bebeklerde zor nefes alma, göğüste çekilmeler, soluk alışverişinin hızlanması, el-ayak bölgelerinde morarmalar.

KORONADAN AYIRT ETMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

“Hem koronavirüs hem RSV viral enfeksiyon oluşturan RNA virüsleri olduğundan belirtiler aynı olabilir. Koronavirüste bazı vakalarda tat ve koku alma kaybı yaşanırken RSV enfeksiyonunda tat ve koku almada değişme olmaz.”

BULAŞMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Bol sabunlu suyla eller sık sık yıkanmalıdır.

Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burun kapatılmalıdır.

Maske takılmalıdır.

Sigara kullanımı engellenmelidir. Sigara dumanı, bebeklerde RSV enfeksiyonu riskini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir