Yaşam

Sosyal medya fenomenlerine 640 bin TL şoku! Vergiden kaçamadılar

Heyecanla beklenen Vergi Paketi düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre sosyal medya fenomenlerinin 640 bin TL’yi geçen gelirleri vergi kapsamında değerlendirilecek.

Toplumun her kesiminin merakla beklediği Vergi Paketi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yürürlüğe girdi. Yeni pakette sosyal medya fenomenlerini de ilgilendiren maddeler yer alıyor. Buna göre sosyal medya içerikleri üreterek paylaşımda bulunan ve bunlardan gelir elde eden kişiler de vergi yasasının radarına girecek.

Kanuna aykırı izinsiz bir şekilde kura ve çekilişler düzenleyen fenomenler, bir süredir yaptıklarıyla konuşuluyordu. Harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yaptığı denetimlerde kanuna aykırı içerikleri tespit etmişti. Bunun üzerine vergi yasasında fenomenleri de üzecek maddelere yer verildi. 

Yeni düzenlemede 640 bin lira üzerinde kazanç elde eden kişilerin gelirleri gelir vergisi kapsamında değerlendirilecek. 640 bin liraya kadar olan gelirlerin yüzde 15’ine stopaj ödemesi beklenen fenomenlere bu kesintiler banka aracılığıyla yapılacak. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir