Diyet

Bölgesel zayıflama için hangi spor yapılmalı? En etkili bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir?

Kadınların en çok şikayetçi olduğu problemlerden bir bölgesel yağlanmadır. Orantısız bir şekilde vücudun belirli yerinde biriken kiloların diyet dışında bazı etkili hareketler yaparak kurtulmak mümkün! Peki bölgesel zayıflama için hangi spor yapılmalı, en etkili bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir? İşte bölgesel zayıflama için egzersiz önerileri…

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde obezite oranları yüzde 33 artmıştır. Paket yiyeceklerin artması ve organik gıdaların pahalı olması daha da fazla kilo alımına neden oldu. Ayrıca hareketsiz yaşam da bunu daha da arttırdı. Organik gıdalar yerine artan paket yiyeceklerden dolayı sağlıksız kilo alımı ve sağlıksız bir görüntü oluşuyor. Göbek bölgesindeki yağları eritmek için göbek yağı eritici hareketler yapmaya bölgesel zayıflama denir. Kısa sürede en uygun egzersizi bulup bölgesel fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. İşte bölgesel zayıflama hareketlerinden bazıları…

EN ETKİLİ BÖLGESEL ZAYIFLAMA METODLARI

Bölgesele kilolardan kurtulmak için ilk olarak vücut tipinizi bilmeniz gerekiyor. Vücut tiplerine 5’e ayrılır. Kum saati, ters üçgen, dikdörtgen, armut tipi ve elma tipidir. 

vücut tipleri

 • Köprü hareketi
 • Squat hareketi
 • Şınav hareketi
 • Barfiks hareketi
 • Merdiven egzersizi
 • jump squat

Her bölge için yapılacak hareketler farklıdır. 

Armut vücut tipi omuzların ve belin dar olup, kalça, basen ve bacakların ise kalın olduğu vücut tipidir. Armut tipi vücuda sahip olanlar jump squat hareketlerini yapabilir. Bacak inceltme hareketlerinin başında jump squat gelir. Koşu ve ip atlama da yapılabilecek egzersizler arasındadır. 

bölgesel zayıflama için hangi spor yapılmalı

Kum saati vücut tipine sahip olan kişilerin omuzları geniş, beli ince ve kalçaları beline göre kalın olmaktadır. Bu yüzden kum saati vücuda sahip olan kişiler açık hava sporları, pilates, yoga, dans ve ağırlık sporlarını yapabilirler. 

en etkili bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir

Dikdörtgen vücut tipine sahip olanlar; düz, kıvrımı az olan vücut hatlarına sahiptirler. Bu kişiler genelde çok kilo almazlar. Dikdörtgen vücut tipine sahip olanlar daha fazla kıvrımlarını artırmak istiyorsa; kıvrım bölgelerindeki kasları squat yaparak belirgin hale getirebilir. 

hangi spor daha hızlı kilo verdirir

Elma vücut tipine sahip olan kişilerin alt bedeni ince, üst beden bölgelerinin ise kalın olur. Bu yüzden elma tipi vücuda sahip kişiler kiloyu ilk olarak göğüs, karın ve kol bölgelerinden alırlar. Kilo alımı en tehlikeli vücut tipidir. Bu yüzden bu vücut tipine sahip olan kişiler sürekli hayatının her alanında hareketli ve sürekli sporu devamlı yapması gerekiyor. Yürüyüş, koşu, bisiklet, ip atlama gibi kardiyo egzersizleri günlük olarak yapmaları çok önemlidir. Üst bedene yönelik pilates yapmaları tavsiye edilir. 

KARIN YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR?

 • En inatçı ve zor karın yağlarından kurtulmak ve bölgesel olarak göbek bölgenizde yağ birikmesini istemiyorsanız mutlaka bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.
 • İlk olarak mutlaka ara öğün tüketin. Çünkü uzun süre açlık sonrası yemek de karın yağlanması yapar.
 • Yemek pişirirken daha çok yiyeceklerinizi haşlama, fırında ve ızgara şeklinde yapmaya özen gösterin.
 • Lifli gıdalar tüketin. (yulaf, lahana)
 • Bölgesel yağlardan kurtulmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Karın bölgesini çalıştıracak mekik hareketleri yapabilirsiniz.
 • Günde en az 12-13 barda su tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir