Yaşam

29 Ekim Tatilinde nerelere gidilir? 29 Ekim tatil önerileri 2021

Türk milleti için en değerli günlerden biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinde keyifli anlar geçirebileceğiniz gezi rotaları oluşturabilirsiniz. Peki, 29 Ekimde neler yapılabilir? 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatil rotaları nerelerdir? 29 Ekimde nereye gidilir? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında nerelere gidilir? İşte merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık…

Bu yıl 98’inci senesini büyük bir sevinç ve gururla kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, cuma gününe denk geliyor. Cuma gününün resmi tatil ilan edilmesiyle herkes hafta sonunu güzel bir şekilde değerlendirmek istiyor. Özellikle yoğun iş temposu ve hızlı şehir hayatından uzaklaşmak için harika bir fırsat sunan 29 Ekim’de aileniz ve sevdiklerinizle kaliteli anlar yaşayabilirsiniz. Türk milleti için en değerli günlerden biri olan 29 Ekim’de Cuma günü tatilini hafta sonu ile birleştirerek kısa bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Gelin, sonbaharın eşsiz atmosferine yakından şahit olabileceğiniz 29 Ekim’de gezilecek en güzel yerleri birlikte keşfedelim.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NDA NERELERE GİDİLİR?

Türk tarihinin en önemli bayramlarından biri olarak kabul gören 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Türkiye’nin dört bir köşesini keşfedebileceğiniz gezi rotaları oluşturabilirsiniz. İşte 29 Ekim tatilinde mutlaka görmeniz gereken yerler şunlardır:

  • Ankara
  • Yedigöller
  • Edirne 
  • Kapadokya

ANKARA 

Cumhuriyetimizin 98’inci yılını kutlamaya hazırlanırken bu onurlu günü başkentimiz Ankara‘da geçirebilirsiniz. 5 bin yıllık tarihiyle Anadolu’nun gözde kentlerinden biri olan Ankara’da zengin bir tarihe tanıklık etmek mümkün. Ankara denildiğinde akla ilk olarak Anıtkabir gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 yılında vefat etmesinin ardından inşasına başlanan Anıtkabir’in yapımı 1953 yılında tamamlanmıştır. 

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Anıtkabir, Rasattepe’de yer almaktadır. Tarihin derinden izlerini yakından hissedebileceğiniz Anıtkabir’de diğer vatandaşlarla birlikte Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşkuyla kutlayabilirsiniz. 

Öte yandan; Ankara’da yer alan birbirinden özel müzeleri keşfederek kültürel bir gezi rotası da çizebilirsiniz. Özellikle Anadolu Medeniyetler Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, PTT Pul Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. 

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Hamamönü ise 17’inci yüzyıldan bu yana Osmanlı mimarisinin eşsiz güzelliğini gözler önüne sermektedir. Tarihi konak, cami ve evlerin yer aldığı Hamamönü Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

YEDİGÖLLER

Eğer 29 Ekim tatilinizde doğayla iç içe zaman geçirebileceğiniz bir gezi rotası oluşturmak isterseniz; Bolu’nun eşsiz dokusuna kucak açan Yedigöller‘e şans verebilirsiniz. Sonbaharın kızıllığını tüm ihtişamıyla sergileyen Yedigöller’de doğa yürüyüşü yapabilir ya da fotoğraf çekebilirsiniz. 

Kapankaya Seyir Terasında huzura doyabileceğiniz manzaraları izleyebileceğiniz gibi gökyüzünün maviliği arasında temiz hava alabilirsiniz. Aynı zamanda burada çadır kurarak kamp yapabilir ya da bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. 

EDİRNE 

Köklü tarihi ve göz alıcı doğasıyla her yıl binlerce ziyaretçiye kucak açan Edirne, İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle en sık tercih edilen gezi rotalarından biridir. Özellikle Mimar Sinan’ın ustalık dönemine ait olan Selimiye Camii, Edirne denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biridir. Tam bir şaheser olan Selimiye Camii, 2011 yılında Dünya Mirası listesinde kendisine yer bulmuştur.

Osmanlı Dönemine ışık tutan tarihi eserleri ve boylu boyunca uzanan kervansaraylarıyla ilgi odağı haline gelen Edirne’de Mimar Sinan’ın bir diğer önemli eseri olan Rüstem Paşa Kervansarayını da mutlaka görmelisiniz. 

Öte yandan Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından Meriç Nehrinin üzerine yaptırılan Meriç Köprüsü de Edirne’nin sembollerinden biri olarak görülmektedir. 1842 yılında inşasına başlanan köprü, 263 metre uzunluğunda ve 13 ayak üzerinde yer almaktadır. 

KAPADOKYA 

Adeta bir masalın içerisindeymiş hissi veren Kapadokya, her dönem güzelliğiyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Özellikle çocuklu aileler için muhteşem bir tatil fırsatı sunan Kapadokya’da balon turu yaparak tüm şehrin ayaklarınızın altına serildiğine şahit olabilirsiniz.

Öte yandan yer altı şehirlerinin gizemli dünyasını keşfedebilir ve tarihi yerleri baştan sona gezebilirsiniz. Fotoğrafçılıkla ilgilenenler için gizli bir cevher olan Kapadokya’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında; Ihlara Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Derinkuyu Yer Altı Şehri, Avanos gibi yerler bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir