Yaşam

Hamsi en kolay nasıl ayıklanır? Hamsi temizlemenin püf noktaları

Balık mevsiminin başladığı bu günlerde birbirinden farklı ve lezzetli balık tariflerini sofralarınıza taşıdık. Şimdi de sizler için hamsi balığının evde kolayca yöntemlerini detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Hem sunumlu hem de enfes bir hamsi pişirmek istiyorsanız mutlaka doğru ayıklama yöntemini incelemelisiniz.

Hamsi balığı, en çok sevilen ve çok fazla tüketilen balıklar arasındadır. Kasım ayı boyunca denizden tutulan hamsiler hemen haftasında pazarlarda yerini alıyor. Ocakta enfes bir şekilde pişirilen hamsinin içerisinde bulunan yağ eridikçe A ve D vitaminleri bakımından oldukça zenginleşir. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyan hamsi, yapılan araştırmalara göre ani kalp ölümlerini azaltıyor. Kılçığı ile yenilen bir balık olan hamsi içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum ile kemik ve dişlerin gelişiminde önemli rol oynadığından bebek ve çocukların yemesi çok önemlidir. Ayrıca  omega 3 kaynağı olup sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Peki herkesin severek yediği hamsi balığı nasıl temizlenir? Hamsi balığı temizlenmeden yenir mi?

hamsi balığı

  • Öncelikle hamsinin başı yukarıya gelecek şekilde avucunuzun içine alın ve başlarını bir kenara alarak işleme başlayın.
  • Daha sonra balığın gövdesinden kuyruğuna doğru baş parmağınız yardımıyla içindekileri temizleyerek işleme devam edin.

hamsi nasıl ayıklanır

  • İçini temizlediğiniz hamsileri kopmayacak şekilde ikiye ayırın.
  • Hamsinin içerisindeki kılçığı kolayca temizlemek için nazikçe hareketlerle kendinize doğru tutarak çekin.

  • Balığı ayıklama işleminden sonra tuzlu suda uzun bir süre bekletin. Pişirmeye yakın duru sudan geçirin.

İşte bu kadar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir