Yaşam

Eyüp Sultan Türbesi nerededir? Eyüp Sultan Türbesi ne zaman yapılmıştır, özellikleri nelerdir?

İslam dininin en değerli şehirlerinden biri olan İstanbul’da nadide güzellikte camiler ve türbeler bulunmaktadır. Maneviyatıyla gönlünüze taht kuracak Eyüp Sultan Türbesi, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Peki, Eyüp Sultan Türbesi nerededir? Eyüp Sultan Türbesi ne zaman inşa edilmiştir? İşte merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık…

Yüzyıllardır süregelen köklü tarihi ve zengin kültürel mirasıyla İstanbul, göz kamaştıran bir güzelliği içerisinde barındırmaktadır. İstanbul’da doğanın eşsiz manzaralarına kucak açabileceğiniz gibi tarihte uzun bir yolculuğa da çıkabilirsiniz. Maneviyatı yüksek ve huzur dolu bir gezi rotası oluşturmak isterseniz; evliyalar şehri İstanbul sizlere kapılarını aralayacaktır. İslam dünyasının pek çok değerli sembolünü görebileceğiniz İstanbul’da birbirinden özel camiler, medreseler ve türbeler yer almaktadır. Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul’da yer alan en güzel manevi duraklardan biri olarak görülmektedir. Gelin, tarihin izlerini derinden hissedeceğiniz Eyüp Sultan Türbesini birlikte keşfedelim.

EYYUB EL ENSARİ TÜRBESİ NEREDEDİR?

Yüce manevi şahsiyeti ile kalplerde iz bırakan Eyüp Sultan Hazretleri, değerli sahabe ve ensarlardan biri olarak bilinmektedir. Yalnızca Türkiye’deki değil dünyadaki diğer Müslümanların da odak noktası olarak görülen Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul’un Eyüp semtinde yer almaktadır.

Eyüp Sultan Camii’nin hemen yanı başında yer alan Türbe, sekiz köşelidir ve tek bir kubbeden oluşmaktadır. Mermer kullanarak elde edilen kemerli kapısının üzerinde Allah ve Muhammed isimleri ve onun altında ise Kelime-i Tevhid yer almaktadır.

Eyüp Sultan Hazretleri’nin sandukasını örten örtüde yer alan süslemeler Hattat Rakım Efendi‘nin yazmalarından şekillendirilmiştir. 

Kesme küfeki taşı kullanılarak inşa edilen türbenin kubbesinin kurşunla kaplandığı bilinmektedir. Aynı zamanda türbe, iki kat pencere sistemiyle aydınlatılarak Osmanlı mimarisinin izlerini gözler önüne sermektedir.

Bu türbeyi özel ve değerli kılan unsurlardan biri de; sevgili peygamberimizin dönemine ait olan sancak ve peygamber efendimizin ayak izinin burada yer almasından kaynaklanmaktadır.

EYÜP SULTAN TÜRBESİ NE ZAMAN İNŞA EDİLMİŞTİR?

Eyüp Sultan Camii’nin kuzey kısmında yer alan türbe İstanbul’a inşa edilen ilk eser olarak nitelendirilmektedir. Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul’un Fatihi olan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet dönemine 1455 yılında yaptırılmıştır.

İnanılışa göre; Fatih Sultan Mehmed’in hocası ve manevi rehberi Akşemseddin tarafından Eyüp Sultan Hazretleri’nin mezarı keşfedilmiştir ve bu noktaya türbe yapılmıştır.

EYÜP SULTAN HAZRETLERİ KİMDİR?

Asıl adı Ebu Eyyub Halid ibn Zayd İbn Kulayb en- Neccari el-Ensari olan Eyüp Sultan Hazretleri, Hz. Muhammed’in 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicretinde kendi evinde ağırlamıştır. Rivayete göre; pek çok kişi sevgili peygamberi evinde ağırlamak istese de, Hz. Muhammed’in devesi Eyüp Sultan Hazretlerinin evinin önünde diz çökünce onun evinde misafir olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir