Yaşam

Gaziantep tarihi yerleri ve doğal güzellikleri

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu Milattan Önce 3650 yılından bu yana dünyanın en eski ve en kadim 10 şehri arasında yer aldığı bilinen Gaziantep,hakkında bilinmesi gerekenler ve özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz. Gaziantep’te nereye gidilir? Neler yapılır? İşte, muhteşem Gaziantep turu…

Gaziantep’te yer alan Dülük Antik Kenti, Zeugma Antik Kenti, Rumkale, Karkamış Antik Kenti, Tilmen Höyük gibi önemli tarihi kalıntılarının yanı sıra Gastronomi dalında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler ağına girerek önemli bir turizm potansiyeline sahip olan kent ziyaretçilerine kucak açıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu M.Ö 3650 yılına kadar dayanan Gaziantep, dünyanın en eski ve nadide 10 şehri arasında yer almaktadır. Peki Gaziantep’te görmeniz gereken yerler nerelerdir? Gaziantep’te ne yapılmalıdır? İşte, Yasemin’in penceresinden muhteşem Gaziantep rotası..

GAZİANTEP’TE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Arkeolojik çalışmalarda dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Dülük Antik Kenti, büyük devletlere ev sahipliği yapmasıyla beraberinde yeraltına inşa edilen Mitras tapınaklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Gaziantep’te en fazla ziyaretçi alan yer olmasının yanı sıra Gaziantep için ‘dünyanın en eski şehirlerinden biri’ ifadelerini betimleyici özelliklere sahip Dülük Anti Kenti’ni görmeyi ihmal etmeyiniz.

Parçası yakın zamanda Amerika’dan getirilen Çingene Kızı Mozaiği turistler tarafından akın edilen bir yapıt halini aldı. Dünyaca ünlü tarihçi ve arkeologların da ilgisini çeken bu yapıt tamamlanmış bir şekilde ilgililerini bekliyor.

Gaziantep’te ara sokakları adeta tarih kokuyor. Merkeze yakın olan bu yerleri görmeden Gaziantep’ten dönüş yapmayınız.

Eski tarihi konakları ziyaret edebilir, bir çok dizi ve filmde geçen mekanların fotoğraflarını çekerek tatil hatıralarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Gaziantep’in merkezinde bulunan çarşısı son zamanlarda turistlerin akımına uğrayan yerler arasında oldu. Yöreye ait rustik ve eksantrik eşyalar ilgi odağı oldu.

Gaziantep’in meşhur çarıklarından almadan terki diyar etmeyiniz. Her renkten olan bu deri çarıklar Gazianteplilerin sevdiği bir eşya olarak çarşı ve dükkanlarda yerini alıyor. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ise milyonların beğeni ve ilgisini kazanmış durumda.

Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu’nun konuşmaları arasında, Gaziantep’in 18 büyük develete ev sahipliği yaptığını belirtmesinin yanı sıra 5 milyar dolarlık bir turizm gelirin elde edileceğine de değiniyor. Siz de bu hazine değerindeki şehri görmeyi ihmal etmeyin.

İyi Yolculuklar Dileriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir